Malta – ciekawostki, których nie przeczytasz w przewodniku

Malta – ciekawostki, których nie przeczytasz w przewodniku

Ciekawa wyspa

Malta to niewielka wyspa, której powierzchnia zbliżona jest do powierzchni np. Szczecina. Ciekawe, prawda?
Skoro jest taka mała to czy warto w ogóle się tam wybrać? Zdecydowanie tak, ponieważ obok tej wyspy są również inne mniejsze. Warto zwrócić uwagę również na wyspę Gozo i Comino. Teren jest w większości nizinny i spodoba się miłośnikom bardziej płaskiego terenu, chociaż nie brak tam również pagórków i wzniesień. Mieszkańcy Malty są dwujęzyczni, ponieważ jest to kolonia brytyjska i bez problemu można się dogadać po angielsku.
W ostatnim czasie bardzo popularne jest wynajmowanie domów poprzez aplikację Airbnb. Jest to o tyle fajne, że nie jesteśmy zależni od hotelu i większość właścicieli ma system samoobsługowy. Przy okazji, kiedy mamy kontakt z właścicielem można się dowiedzieć ciekawych informacji na temat samej wyspy i jej mieszkańców.
W przewodniku nie znajdziemy informacji, iż rodowici mieszkańcy wyspy nigdy nie wyjeżdżają za granicę na wakacje. Maltańczycy spędzają urlop zazwyczaj w kamperze 5km od swojego domu. Dziwne, ale prawdziwe.

Walencja

Rosnąca wartość nieruchomości

Kolejna ciekawostka, kiedy umiera właściciel domu, osoby które dziedziczą ten dom zazwyczaj nie potrafią się dogadać ponieważ jest ich tak dużo, dom stoi wtedy pusty a jego wartość z roku na rok rośnie. Odwrotnie mamy w Polsce, tutaj z roku na rok wartość maleje.
Ciekawy jest też sposób budowania domów. Domy buduje się w górę, na dole zazwyczaj jest przedsionek z kuchnią, a na każdym piętrze jest jeden pokój i łazienka. Sprzedając dom, można go sprzedać bez dachu i poprzedni właściciel może zbudować sobie dom na tym dachu. Tak więc te wysokie domy, które mają dodatkowo oddzielne wejścia mają również dwóch różnych właścicieli.
Jedzenie jest typowo włoskie, na każdym kroku makaron i pizza. Wybierając restaurację nie warto sugerować się liczbą ludzi. Nie zawsze tam gdzie jest dużo ludzi jest dobre jedzenie. Dobrze zjeść zazwyczaj można w bocznych uliczkach gdzie jest właśnie mniej ludzi.

Jak poruszać się na wyspie?

Jeśli kogoś nie przeraża ruch lewostronny warto wynająć samochód. Komunikacja miejska nie jest najgorsza, jeździ bardzo dużo autobusów natomiast ten rodzaj transportu może mieć duży minus. Mianowicie kierowca jeśli widzi, że autobus jest przepełniony nie zatrzyma się na kolejnym przystanku jeśli nikt nie wysiada. Dodatkowo kierowcy jadą jak chcą. Co to oznacza? Autobus jedzie z punktu A do puntu B ale może jechać różnymi ulicami i miasteczkami. Jednego dnia możesz zrobić trasę według rozkładu, natomiast następnego dnia z pozoru tą samą trasę można pojechać trochę inaczej, ponieważ kierowca skręci w ulicę szybciej i ominie jakiś przystanek z rozkładu jazdy. Problemu nie mają osoby, które wyjeżdżają z miasteczka Sliema, ponieważ jest to punkt z którego odjeżdżają wszystkie autobusy.
Malta to ciekawy kierunek podróży. Nie jest polecany typowym plażowiczom, ponieważ plaże są dość małe. Natomiast spodoba się miłośnikom architektury bądź nurkowania.

Comments are closed.